flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Новий порядок стягнення аліментів

02 листопада 2017, 14:51

Новий порядок стягнення аліментів

На сьогодні розлучення являється однією з найскладніших соціальних проблем в майже усіх сучасних суспільствах, Україна також не стала виключенням.

Розірвання шлюбу, як правило, стрес не стільки для подружжя, скільки для дітей. Батьки при розлученні часто заглиблюються в матеріальні моменти, в тому числі в питання утримання, забуваючи про дитину.

Так, проблема утримання часто породжує суперечки, які, на жаль, доводиться вирішувати через суд, а нестабільна економічна ситуація  тільки підливає масла в вогонь, призводячи до  чисельних сварок батьків, що в подальшому впливає на життя дитини.

В різних країнах по-різному вирішують питання, пов’язані з вихованням і утриманням дітей.

Наприклад, в Китаї аліменти на утримання дітей стягуються в фіксованому розмірі, який визначається судом в кожному конкретному випадку з дотриманням принципу «розумної достатності».

В Латвії більш суворий підхід до  визначення аліментів. Так мінімальний розмір грошової суми, яка стягується на утримання дитини, розраховується від середнього заробітку по країні, а не особистої заробітної плати платника, тому схитрувати з приховуванням своєї зарплати або доходів не вийде.

В Польщі побутує думка, що висока сума аліментів може негативно впливати на виховання дитини. Тому польські судді вважають, що в розмірі аліментів краще проявити стриманість.

В Україні практика по розгляду справ по призначенню аліментів змінилася в липні 2017 року, після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» , який передбачає новий порядок стягнення аліментів і збільшення їх розміру.

Отже, що передбачив законодавець?

По-перше, збережена можливість стягнення аліментів з допомогою наказного провадження. Це набагато швидше і зручніше, адже для видачі судового наказу не обов’язково викликати боржника або стягувача для того, щоб заслухати їхні пояснення.

При цьому процедура достатньо оперативна: протягом трьох днів з моменту відкриття наказного провадження суд зобов’язаний видати судовий наказ. Позиція суду в цьому випадку така, що спочатку необхідно матеріально забезпечити дитину, а потім уже розглядати інші суперечки між батьками, якщо такі будуть.

Законом введено суттєве підвищення мінімальної суми виплачуваних аліментів до 50% прожиткового мінімуму на одну дитину. До цього мінімальний розмір складав всього лише 30% прожиткового мінімуму.

При цьому розрахунок аліментних стягнень буде проводитися на основі всіх доходів, а не тільки офіційної заробітної плати.

Також, якщо заявник надасть докази і документальне підтвердження того, що відповідач тратить великі суми, суд може збільшити розмір коштів, які необхідно стягувати з платника аліментів.

Таким чином, відповідно до судового наказу сума грошових коштів, яка буде виплачуватися на одну дитину складе  1/4, на двох дітей — 1/3, на трьох і більше дітей — 1/2 доходу платника аліментів. При цьому встановлено і максимальне обмеження: не більше 10 прожиткових мінімумів, які платник буде виділяти на кожну дитину.

Варто відзначити, що не завжди люди сумлінно платять аліменти. Однак законодавець це передбачив і посилив відповідальність. Так, якщо платник протягом 7 днів з моменту повідомлення про необхідність оплати не виконає своє зобов’язання, то його очікує пеня в розмірі 1% від несплаченої суми за кожен день прострочення, але при цьому не більше 100% заборгованості.

Також боржники не зможуть користуватися такими методами, як наявність спору про батьківство (материнство),  для того щоб призупинити провадження по справі про стягнення аліментів.

Позитивним нововведенням є розширення списку обставин, що враховується судом при визначенні розміру аліментів, а саме: наявність у платника аліментів рухомого і нерухомого майна, грошових коштів, а також здійснення дорого вартісних покупок (вартість яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму), якщо вони не відповідають офіційним доходам.

Законодавець також потурбувався і про права дитини у випадку недобросовісної поведінки особи, з якою вона проживає. Відтепер встановлено, що аліменти належать дитині. Та особа, на чиє ім’я вони виплачуються, зможе розпоряджатися грошовою сумою лише в інтересах дитини, а не витрачати їх на особисті потреби. Також передбачено і право неповнолітньої дитини користуватися нарахованими їй коштами, але, звичайно, з урахуванням обмежень встановлених Цивільним кодексом України.