flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як суддям допомагає в роботі інформаційна взаємодія ЄСІТС із Єдиним державним демографічним реєстром?

20 листопада 2024, 08:46

    Ефективне використання інформаційної взаємодії між ЄСІТС та Єдиним державним демографічним реєстром (ЄДДР) стало важливим інструментом в роботі суддів. Це дає змогу пришвидшувати судовий розгляд та економити бюджетні кошти на поштові відправлення. Раніше очікувати відповідь від адресного бюро доводилося декілька тижнів, через що розгляд справи відкладався по декілька разів.

Завдяки електронному запиту до ЄДДР судді мають змогу оперативно отримати такі дані:

  • Паспортні дані (внутрішнього або закордонного);
  • Адресу реєстрації.

Переваги використання цієї взаємодії:

  • Гарантія правильного визначення підсудності.
  • Упевненість у тому, що учасник відеоконференції є саме тією особою, яку представляють у справі.

Визначення підсудності є важливим елементом судового процесу. Зокрема, наприклад, у цивільних справах стаття 27 Цивільно-процесуального кодексу встановлює, що позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом. Позови до юридичних осіб пред’являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Положення ч. 1 ст. 28 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи – позивача. Тому позови, наведені в ч. 1 ст. 28 ЦПК України, не можуть пред’являтися за фактичним місцем проживання або перебування позивача, відмінним від зареєстрованого.

Помилка, умисні чи неумисні, у визначені територіальної підсудності справи часто ставали підставою для затягування судового розгляду чи відправлення справи на новий розгляд.

На сьогодні суддя має можливість сформувати електронний запит до ЄДДР через кабінет судді та отримати оперативну відповідь. 

Статистичні дані за весь час роботи цієї інформаційної взаємодії показують, що для суддів цей сервіс став зручним інструментом:

  • Загальна кількість запитів: 838 193*
  • Визначення підсудності: 769 085 (92%)
  • Підтвердження особи учасника відеоконференції: 843 (8%)

Нагадаємо, що у 2017 році Рада в рамках судової реформи ухвалила процесуальні кодекси у новій редакції (Закон № 2147-VIII), якими було передбачено створення електронного правосуддя (ЄСІТС) та опцію автоматизованого доступу до Демографічного реєстру. Водночас, інформаційна взаємодія між ЄСІТС та Єдиним державним демографічним реєстром була запроваджена з 21 березня 2023 року  завдяки спільним Комітету Верховної Ради України з правової політики, Державної судової адміністрації України та Державної міграційної служби України.

*Статистичні дані за період  з 27.03.2023 по 14.11.2024.