flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

 

Одна із категорій справ, які суд розглядає у складі одного судді і двох присяжних, є визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Дана категорія справ є досить поширеною.

 

Відсутність фізичної особи або відомостей про неї в місці її постійного проживання (перебування) протягом тривалого часу породжує правову непевність. Це пов’язане, насамперед, з невизначеністю прав та обов’язків осіб, які перебувають з відсутньою особою в певних правовідносинах, а також невизначеністю долі її майна. Для подолання цієї ситуації законодавством передбачений механізм визнання особи визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою за наявності певних підстав.

 

      Для початку слід навести обставини, коли особа визнається безвісно відсутньою чи оголошується померлою, зокрема.

 

Коли особа може бути визнана судом безвісно відсутньою?

 

У випадку якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.

У разі неможливості встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування особи початком її безвісної відсутності вважається перше число місяця, що йде за тим, у якому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць - перше січня наступного року  (ст.43 Цивільного кодексу).

 

Коли особа може бути оголошена судом померлою?

 

Фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

 

Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

3Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

(Ст. 46 Цивільного кодексу)

 

 

 

З визнанням фізичної особи померлою чи безвісно відсутньою настають певні наслідки.

 

Наслідки визнання особи безвісно відсутньою

Над майном особи, яка визнана безвісно відсутньою, а також особи, зниклої безвісти, встановлюється опіка (ст. 44 ЦК).

На підставі рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою нотаріус за останнім місцем її проживання описує належне їй майно та встановлює над ним опіку.

Опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти, приймає виконання цивільних обов'язків на її користь, погашає за рахунок її майна борги, управляє цим майном в її інтересах.

Опікун надає за рахунок майна такої особи утримання тим, кого особа, що визнана безвісно відсутньою, за законом зобов’язана утримувати.

У випадку, коли один із подружжя визнаний безвісно відсутнім, то шлюб розривається державним органом реєстрації актів цивільного стану за заявою іншого з подружжя.

Усиновлення дитини проводиться без згоди того з батьків, хто визнаний безвісно відсутнім.

 

 

Наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.  

Однак, спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини.

У випадку оголошення особи померлою також припиняється шлюб.

 

Порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється та оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Розглядаються такі справи  в порядку окремого провадження.

 

Отже, порядок розгляду таких справ наступний.

 

Для ініціювання питання про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою заінтересована особа має подати до суду відповідну заяву.

 

Заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

 

Зміст заяви

У заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено:

  1. Для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою. Ця мета має бути правового характеру, тобто тягнути за собою настання певних юридичних фактів, з якими закон пов’язує виникнення у самого заявника чи і інших осіб прав та обов’язків. Наприклад, у разі визнання особи безвісно відсутньою у другого з подружжя виникає право на подання заяви про розірвання шлюбу. Це також можуть бути відносини, пов’язані з спадкуванням, припиненням представництва, окремих зобов’язань.
  2. Обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти (треба зазначити коли і ким були отримані останні відомості про цю особу, навести факти, які посвідчують неможливість встановити місце перебування цієї особи, надати відповіді на запити, показання свідків, довідки органів внутрішніх справ).
  3. Або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

 

 

Одержавши таку заяву, суд здійснює підготовку справи до розгляду, зокрема:

  1. суд до початку розгляду справи встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме,
  2. запитує відповідні організації за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи реєстрації місця проживання осіб або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме.
  3. одночасно суд вживає заходів через органи опіки та піклування щодо встановлення опіки над майном фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, якщо опіку над майном ще не встановлено.

 

 

Як відбувається розгляд справи судом

Суд розглядає справу за участю таких осіб, яких викликає в судове засідання:

 - осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати.

 

За результатами розгляду суд ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.

 

Після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.

 

……………………………………………………………………………..

 

 

Які дії в випадку коли особа з’явилась

Якщо фізична особа, яка була визнана безвісно відсутньою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем її перебування або суд, що постановив рішення про визнання цієї особи безвісно відсутньою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.             

 

Якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

 

Дії суду в разі появи фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою (стаття 309 ЦПК). 

У разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.

Суд надсилає копію рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для анулювання актового запису про смерть.

 

Визнання особи безвісно відсутньою або оголошення померлою є складною, з моральної точки зору, процедурою, особливо для її близьких та рідних. Але це потрібно робити, щоб майно та права, які мала особа за життя, були під захистом, наглядом чи перейшло до належних спадкоємців. 

 

нормативно-правові акти та судова практика

Окремі нормативно-правові акти, які регулюють питання:

Цивільний кодекс України;

 

Цивільний процесуальний кодекс України;