flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Примусова госпіталізація до протитуберкульозного закладу

Одна із категорій справ, які суд розглядає у складі одного судді і двох присяжних, є справи:

   Чому такі справи розглядаються судом

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Конституції України кожному гарантується право на охорону здоров’я. У деяких випадках, коли особа страждає на інфекційну хворобу, необхідність забезпечення такого права оточуючих її осіб і запобігання розповсюдженню хвороби обумовлює потребу у част­ковому обмеженні свободи хворого і застосуванні до нього заходів при­мусового лікування (госпіталізації).

До інфекційних захворювань віднесено і туберкульоз.

 Туберкульоз - це інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу, протікає з пері­одичними загостреннями, рецидивами та ремісіями, спричиняє високу тимчасову і стійку втрату працездатності, вимагає тривалого комплекс­ного лікування та реабілітації хворих.

В Україні до основних спеціальних заходів щодо своєчасної профілактики нього захворювання, виявлення хворих на туберкульоз та їх ефективного лікування належать: профілактичні медичні огляди, госпіталізація, лікування та медичний (диспан­серний) нагляд за хворими на туберкульоз тощо.

Хворі на заразні форми туберкульозу, у тому числі соціально дезадаптовані, із супутніми захворюваннями на хронічний алкоголізм, нар­команію чи токсикоманію, підлягають обов'язковій госпіталізації до протитуберкульозних закладів і зобов’язані пройти відповідне лікування.

У разі ухилення від обов'язкової госпіталізації зазначені особи з метою запобігання поширенню туберкульозу за рішенням суду підлягають роз­шуку, приводу та обов’язковій госпіталізації до протитуберкульозних за­кладів, визначених місцевими органами виконавчої влади  

 Розгляд здійснюється на підстави заяви

Для розгляду справи представник протитуберкульозного закладу подає до суду відповідну заяву.

 Заява про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу або про продовження строку примусової госпіталізації хворого на заразну форму туберкульозу подається:

 Зміст і строк подання заяви

Загальні вимоги щодо оформлення за­яви про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу або про продовження лікування встановлені в ст. 344 ЦПК,  а саме:

 у заяві мають бути зазначені встановлені законом підстави для такої госпіталізації;

 Можна виділити такі обов'язкові підстави, за сукупності яких можна звертатися до суду із заявою про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу:

1) особа хвора на заразну форму туберкульозу;

2) хворий ухиляється від обов’язкової госпіталізації;

3) особа не входить до переліку хворих, які не підлягають обов’яз­ковій госпіталізації.

 Стислі строки розгляду справи

У зв’язку із серйозною загрозою для здоров’я населення особа, хвора на інфекційну форму туберкульозу, повинна бути госпіталізовані» в найкоротші строки. Тому заява подається протягом 24 годин з часу виявлення порушення хворим на заразну форму туберкульозу протиепідемічного режиму.

З цих же міркувань суд розглядає не пізніше 24 годин після відкриття провадження у справі.

Скорочені строки розгляду справи не означають, що суд пови­нен формально ставитися до розгляду та вирішення цієї категорії цивіль­них справ. Адже перед судом стоїть завдання не тільки оперативно вирі­шити справу, а й точно визначитися із необхідністю обмеження консти­туційного права хворої особи на свободу та особисту недоторканність. Суд повинен уважно дослідити усі докази.

 Як здійснюється розгляд справи 

Такий порядок розгляду  встановлений в ст. 345 ЦПК.

 Законодавець забезпечує право хворого на туберкульоз особисто брати участь у судовому засіданні. Про це зазначено в ст. 345 ЦПК, де визначено, що особі має бути надано право особистої участі в судовому засіданні, за винятком випадків, коли за даними протитуберкульозного закладу така особа становить загрозу розповсюдження хвороби.

Є обов’язковою також участь у розгляді справи представника протитуберкульозного закладу, за заявою якого відкрито провадження у справі, представника особи, стосовно якої вирішується питання про примусову госпіталізацію або про продовження строку примусової госпіталізації.

Незалежно від участі в судовому засіданні самого хворого у розгляді справи обов’язково повинен бути присутній його представник. Це правило обумовлено тим, що особа, хвора на туберкульоз, не завжди спроможна ефективно захистити свої права у зв’язку із відсутністю юридичної освіти.

Отже, саме ці особи й обов’язково викликаються в судове засідання: сам хворий, його представник, представник протитуберкульозного закладу.

 Що слід дослідити

Суд повинен дослідити усі докази у справі, особливу увагу приділяючи висновку лікарської комісії про необхідність обов’язкової госпіталізації конкретної особи до протитуберкульозного закладу або і про продовження лікування, а також іншим доказам, якими заявник обґрунтовує своє клопотання.

 Рішення суду в справі

Розглянувши заяву про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу або про продовження строку примусової госпіталізації, суд ухвалює рішення.

 За результатами розгляду справи суд ухвалює одне з двох рішень, а саме про:

1)           задоволення заяви  (у випадку визнання судом обґрунтованою вимоги про примусову госпіталізацію хворого на заразну форму туберкульозу або продовження його лікування);

2)           відмову у задоволенні заяви (у разі ви­знання вимог протитуберкульозного закладу необґрунтованими, тобто якщо немає підстав для такого поміщення).

 Негайне виконання рішення

Враховуючи значну су­спільну небезпеку, яку становлять особи, хворі на заразні форми тубер­кульозу рішення про задоволення заяви, зазначеної у частині першій цієї статті, виконується негайно.

Крім того, воно є підставою для примусової госпіталізації або продовження строку примусової госпіталізації особи в протитуберкульозному закладі на встановлений законом строк.

Після набрання законної сили рішенням суду про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу або про продовження строку примусової госпіталізації суд надсилає рішення відповідному органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони майна особи, стосовно якої ухвалено рішення суду.

 

Окремі нормативно-правові акти, які регулюють питання:

 Про протидію захворюванню на туберкульоз. Закон України від 05.07.2001 № 2586-III .  http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2586-14

  Цивільний процесуальний кодекс України